Incheon 2014 Asian Games

Sports Federation & Olympic Committee of Hong Kong

Delegation List

NOC Representatives

  • FOK Timothy Tsun Ting
    OCA Vice President & NOC President
  • PANG Chung
    NOC Hon. Secretary General

Headquarters

  • KWOK Chi Leung Karl
    Chef de Mission
  • LAU Chiang Chu Vivien
    Deputy Chef de Mission
  • Thomas Brian STEVENSON
    Deputy Chef de Mission
  • PUI Kwan Kay
    Deputy Chef de Mission
  • LEUNG Mee Lee
    Headquarters Official
  • FOK Kai Kong Kenneth
    Headquarters Official and Meeting Delegate

Asian Federation Representatives

  • YUE Kwok Leung
    Asian Federation Representative
  • HU Shao Ming Herman
    Asian Federation Representative
  • TONG Wai Lun
    Asian Federation Representative
  • WONG Man Chiu Ronnie
    Asian Federation Representative

Medical Team

  • CHANG Julian Wai
    Chief Medical Officer
  • YEUNG Sai Mo Simon
    Chief Physiotherapist
  • AU Yee Hang
    Medical Official
  • CHAN Grace Shi Yin
    Medical Official
  • HAU Soek
    Medical Official
  • LAU Cheuk Chi
    Medical Official
  • LI Wai Ming
    Medical Official
  • LONG Qinyan
    Medical Official
  • LOOK Ka Mei
    Medical Official
  • MOK Nicola Wai Kuen
    Medical Official
  • SIU Yuet Kwan
    Medical Official
  • TANG Tsz Wai
    Medical Official
  • WAN Hoi Wing Sally
    Medical Official
  • YUNG Mei Chun
    Medical Official
  • ZHANG Ying
    Medical Official
  • CHAN Cham Ming Kermit
    Medical Official
  • CHEUNG Kin Ching
    Medical Official
  • LAM Chun Tong
    Medical Official
  • LAU Cheuk Ting
    Medical Official
  • LEE Wai Chun
    Medical Official
  • LI Hin Yue
    Medical Official
  • LIU Haifei
    Medical Official
  • WANG Zhigang
    Medical Official
  • WEE Yu Lo
    Medical Official
  • XU Zhengzheng
    Medical Official

Aquatics - Diving

Aquatics - Swimming

Aquatics - Synchronized Swimming

Aquatics - Water Polo

Archery

Athletics

Badminton

Baseball

Basketball

Bowling

Canoe

  • LO Ho Yin Raymond
    Team Manager
  • SIN Ying Yeung
    Team Manager
  • HO Yin Ngai
    Athlete
  • FUNG Wan Him Monkai
    Athlete
  • KWOK Ka Wai
    Athlete

Cricket

Cycling

Equestrian

Fencing

Football

Golf

Gymnastics

Handball

Hockey

Judo

Karate

  • YU Kang Chau Kenny
    Team Manager
  • KWONG Kwan Ming
    Coach
  • Mahmoud KARKEH ABADI
    Coach
  • LEE Ting Ting
    Athlete
  • LI Pui Ki
    Athlete
  • MA Man Sum
    Athlete
  • TSANG Yee Ting
    Athlete
  • CHENG Tsz Man Chris
    Athlete
  • CHEUNG Kwan Lok
    Athlete
  • LEE Chun Ho
    Athlete
  • LEE Ka Wai
    Athlete

Rowing

Rugby

Sailing

  • Warwick Bryce DOWNES
    Team Manager
  • Craig Peter COBBIN
    Coach
  • Jonathan Kenneth RANKINE
    Coach
  • TONG Kit Fong
    Athlete
  • CHIK Ho Yin
    Athlete
  • LAW Yat Fung
    Athlete
  • LUI Kam
    Athlete
  • TONG Ping Shun
    Athlete
  • TONG Yui Shing
    Athlete
  • TSE Sui Lun
    Athlete
  • WONG Owen
    Athlete
  • YEUNG Chun Cheong
    Athlete

Windsurfing

Shooting

Squash

Table Tennis

Taekwondo

Tennis

Triathlon

Volleyball

Beach Volleyball

  • LI Jialu
    Head Coach - Men's Team
  • WU Chi Hung Jackie
    Head Coach - Women's Team
  • NG Tin Lai
    Athlete
  • WONG Yuen Mei
    Athlete
  • CHUI Kam Lung
    Athlete
  • WONG Chun Wai
    Athlete

Wushu

  • WAN Hing Yuen Anthony
    Team Manager

Wushu - Sanda

Wushu - Taolu

All the athletes information are provided by NSAs